Svařování plamenem sice již není příliš aktuální, přesto jsou aplikace, kde je plamen nenahraditelný. Bohužel v současné době je vlastnictví klasického autogenu opravdovým luxusem. Ceny acetylenu a kyslíku jsou závratné, nemluvě o cenách za pronájem "flašek". Proto dochází v poslední době k jisté renesanci jiných zařízení pro tvorbu plamene vhodného na svařování. Kromě klasických vyvíječů acetylenu se jedná například i o kyslíko-vodíkové svářečky.
Právě v těchto dnech se na
svar fóru probírá téma kyslíko-vodíkové svářečky. Jedná se o zařízení pro klasické sváření plamenem. Jako hořlavý plyn se používá směs vodíku a kyslíku. Oba plyny se přímo ve svářečce vyrábějí elektrolýzou destilované vody. Z tohoto důvodu má svářečka v názvu slovo elektrická. Stačí připojit do elektrické zásuvky, dolít destilku a můžeme vařit:-).
Návod na takovou svářečku vyšel v časopise (sborníku) Udělej Urob Si Sám č. 42 (někdy v 80. letech minulého století). Podařilo se nám najít tento návod naskenovaný na těchto stránkách. Bohužel se jedná o naskenované obrázky ve formátu jpg, které nejsou příliš kvalitní. Jak vypadala titulní stránka časopisu, který návod obsahoval, vidíte na následujícím obrázku.
Titulní strana sborníku UUSS s návodem na svářečku
Poznámka:
Pokud netušíte co to byly sborníky Udělej Urob Si Sám, které vycházely v letech 1970 - 1992, mrkněte
sem a nebo
sem. Oba odkazy obsahují také přehledný seznam všech článků - návodů, které ve sbornících vyšly. Zjistíte, že téma kyslíko-vodíkové svářečky se objevuje v několika sbornících, protože později byly zveřejněny ještě návody na svářečku II. a III. generace. V jednom čísle byl také zveřejněn návod na svářečku z autobusového dynama. A jak se dnes ke sborníkům dostat? Nejjednoduší by to mělo být v knihovně. Čas od času byly nejlepší návody a konstrukce vydány knižně. Tyto velké knihy formátu A4 lze dodnes sehnat v antikvariátech.