Přestavba svářečky GÜDE 235 - díl 2.

Autor: administrator <admin(at)svarbazar.cz>, Téma: Svařování elektrodou (MMA), Vydáno dne: 21. 11. 2009

Počátkem roku 2009 nám pan Jozev Kebis zaslal popis úprav své trafosvářečky Güde 235 TC. Jednalo se o vestavbu usměrňovače s malou tlumivkou a ventilátoru. Ovšem vývoj, neboli "tuning", této svářečky pokračoval. Další vylepšení, která pan Kebis provedl, spočívají ve zvýšení napětí naprázdno pro snadnější zapalování oblouku a hlavně v zástavbě tyristorového regulátoru. A protože i tyto úpravy jsme dostali zdokumentované, rádi je nyní zveřejňujeme. Pracovně jsme to nazvali Güde 235 Evo 2.

Zdravím všechny příznivce SVARBAZARU.

Před nějakou dobou jsem posílal příspěvek na úpravu svářečky GÜDE GE 235 TC. Klasika: usměrňovač, "falešná tlumivka" z výbojky pouliční lampy, ventilátor…

Svářečka GÜDE 235 TC

Ilustrační obrázek - originální svařovací transformátor Güde 235 TC.

S těmito úpravami jsem se nesmířil a svářečku jsem dovedl (snad) k dokonalosti profesionálních tyristorových svářeček 80-tých let.

Původní sekundár trafa jsem doplna dovinul měděným páskem 30 mm širokým, což zvýšilo napětí naprázdno asi na 53V střídavých.

K usměrnění jsem použil zapojení s dvojicí 160A diod ČKD a dvojicí tyristorů, taktéž na 160A. Byly to sice tzv. polomosty, ale chtěl jsem se vyhnout zapojení s impulsním trafem, tak jsem je zapojil do společné katody aby se tím zjednodušilo zapalování tyristorů.

Svářečka GÜDE 235 Evo 2 - 2

Svářečka GÜDE 235 Evo 2 - 3

Výkonové tyristory a diody, namotované ve svářečce

Když se mi podařilo sehnat plechy na velkou tlumivku (zmenšil jsem jí trochu rozměry), namotal jsem ji 2x27 závitů složených ze dvou drátů 10 mm2 spojených kobercovou páskou a izolovaných epoxidovým lakem.

Svářečka GÜDE 235 Evo 2 - 6

Svářečka GÜDE 235 Evo 2 - 7

TLumivka

Pak už jen zbývalo postavit regulaci proudu. Zkoušel jsem různá zapojení, ale jako nejlepší se jevilo zapojení upravené z novější varianty WTU 315-30, kterou jsem zjednodušil a vylepšil jiným generátorem pilovitého napětí (z WTU 200 - Q34). Po oživení jsem tištěný spoj zalakoval izolačním lakem a doufám, že to nebudu muset nikdy opravovat. Pomocné vinutí 2x15V pro napájení a synchronizaci regulátoru jsem nejdřív zkoušel s pomocným trafem, ale nakonec jsem ho namotal na primár, což na fotkách není vidět.

Svářečka GÜDE 235 Evo 2 - 1

Regulátor

Tím ještě moje spokojenost nebyla ukončena, tak jsem (podle zde uveřejněného schéma zapojení dlouhopulsního zařízení DP-20) navrhl a vyrobil vlastní tišťák s pulzátorem a propojil ho s regulátorem.

Teď už svářečka funguje asi tak, jak má. Zatím jsem neměl možnost vyzkoušet svařování dlouhými pulsy, ale při oživování zařízení na osciloskopu pulsy chodily spolehlivě (délka i amplituda). Je jasné, že celkový maximální proud díky tomuto způsobu zvýšení napětí, usměrnění a regulace klesl na max. asi 150A, ale pro domácí použití to vyhovuje.

Teď už nepředpokládám nějaké zásadní úpravy svářečky. Tedy pokud bude vše fungovat jak má. Možná jenom předělám krytování svářečky, ten původní plech se mi moc nelíbí a samořezné šrouby už moc nedrží.

S pozdravem
Jozef Kebis

Fotogalerie

Schéma zapojení tyristorového regulátoru a schéma zapojení celé svářečky si můžete rozkliknout níže. Dále následují obrázky nově vyrobeného čelního panelu svářečky (s pulzátorem) a oscilogramy některých průběhů:

(kliknutím na obrázek otevřete okno s velkým obrázkem)

Schéma zapojení Güde 235 Evo 2

Svářečka GÜDE 235 Evo 2 - 4

Štítek pro čelní panel Güde 235 Evo 2

Svářečka GÜDE 235 Evo 2 - 5

Čelní pohled na Güde 235 Evo 2

Svářečka GÜDE 235 Evo 2 - 8

Impulsy do tyristoru

Svářečka GÜDE 235 Evo 2 - 9

Pila

Svářečka GÜDE 235 Evo 2 - 10

Usměrňovač

Svářečka GÜDE 235 Evo 2 - 11

Výstupní pulsy

Svářečka GÜDE 235 Evo 2 - 12

Sinusovka