Tuning levné trafosvářečky - II.

Autor: administrator <admin(at)svarbazar.cz>, Téma: Svařování elektrodou (MMA), Vydáno dne: 08. 12. 2007

V předešlém díle tohoto miniseriálu jsme si ukázali jak tuner do své trafosvářečky vestavěl ventilátor. Trafo znatelně ožilo, jenže....

...stále to ale nebylo ono. Obzvláště při vaření konstrukce z jeklů jsem buď nemohl natáhnout oblouk, nebo po zvýšení proudu došlo k propálení díry. Jako správnému elektrikáři mi stále ležel v hlavě plán na vyrobení usměrňovače k mé svářečce. U trafa je problém v tom, že oblouk tvořený procházejícím proudem stokrát za vteřinu zhasne a tím je jeho udržení a vůbec provaření materiálu ovlivněno. U stejnosměrného proudu by to mělo být eliminováno. Takže do toho!

Tuning svářečky, díl 2. - usměrňovač.

Čirou náhodou jsem narazil na Aukru na maníka, který prodával usměrňovací diody na 100 A i s chladičem za 80 Kč,- kus. Obětoval jsem tedy 320,- Kč a poštovné a diody zakoupil. Prodejce psal, že se zabýval svářečkami, a vyprodává zbytky. Po zakoupení jsem ještě konzultoval, zda mohu diody zatížit až 200A protože při zapojení do můstku pracují vždy dvě na střídačku, takže 50% doby odpočívají (chladnou). Prodejce mi to potvrdil a tak jsem se pustil do implantace diod a vestavěl do svářečky klasický můstek:

Usměrňovač 1

Schéma zapojení diodového můstkového usměrňovače.

Nějakou dobu jsem přemýšlel kam diody umístit, až jsem našel řešení. Vyrobil jsem z kousku desky držák na chladiče a vše zapojil dohromady. V čelním plechu jsem ještě vystřihl nůžkami na plech větrací štěrbinu, aby vzduch lépe proudil přes chladiče. Jak to vypadá v reálu je na následujících obrázcích:

Tuning trafosvářečky - usměrňovač 2

Celkový pohled na svářečku s namontovanými diodami.


Tuning trafosvářečky - usměrňovač 3

Detail usměrňovacích diod a chladičů


Tuning trafosvářečky - usměrňovač 1

Detail usměrňovacích diod a chladičů - pohled shora

Nedočkavě jsem se pustil do zkoušky mého díla. Všeobecně se ví, že na sváření trafem se používají drahé rutilové elektrody a na sváření usměrňovačem levnější bazické. Neměl jsem po ruce nic než rutilky a na jejich krabici se dočetl, že umí i stejnosměrné, tak jsem to zkusil. Oblouk mi moc natáhnout nešlo a vařilo to jen o málo lépe než před úpravou. Nakonec jsem ve zkušebním jeklu propálil díru. Zanechal jsem této činnosti a domluvil si darování několika bazických elektrod od kamaráda s vidinou lepšího výsledku. Druhý den mi kamarád dovezl bazické elektrody. Nachystal jsem si dva jeklíky a vlečku kterou jsem potřeboval inovovat. Všechno jsem si pečlivě obrousil a přichytil a vytáhl vytuněnou svářečku. S bazickými elektrodami mi nešlo vůbec vařit. Nemohl jsem natáhnout oblouk a jen bezmocně škrkal o kostru. Znovu jsem vytáhl rutilky a s vypětím všech sil přivařil dva jeklíky. Alespoň jsem otestoval oteplování chladičů diod při delší práci, ale to bylo tak všechno. Naštvaný a zklamaný jsem vše uklidil a šel hledat na internet rady.

Nefunguje to. Co teď ?

Ani to dlouho netrvalo a našel jsem odkaz na Svarbazar, kde se zabývali i úpravou trafosvářeček na usměrňovače. Dozvěděl jsem se například, že k natažení oblouku je potřeby určité napětí. Staré poctivé svářečky mají 60 až 70 voltů, usměrňovače až 90. Zato moje "hobby svářečka", jak ji tam nazývají, má 40 – 50 voltů. Je to dáno tím, že dovolené dotykové napětí je právě 50 voltů a proto mají tak malé napětí na výstupu. To způsobuje problémy s natažením oblouku i u rutilových elektrod, které potřebují 50 až 60 voltů. A bazické potřebují ještě více, proto jsem nemohl vařit.

Navíc i když trafo usměrním, stále napětí stokrát za vteřinu zhasne. Pro dokonalý požitek ze svařování stejnosměrným proudem je nutno výstup "vyhladit". U malých zdrojů to není problém, pár kondenzátorů to spraví, ale u svářečky, kde tečou řádově stovky ampér by kondenzátor o potřebné kapacitě zabral prostor asi dvou svářeček, o ceně ani nemluvě. Druhá varianta je zapojení tlumivky do série se svařovacími kabely. Ta by opět musela být dimenzována na svařovací proud a byla by asi stejně velká a těžká jako samotné trafo svářečky.

Naštěstí existuje šikovné řešení. Pro vyhlazení napětí stačí relativně malý pomocný obvod s diodami na dvacet ampér, kondenzátorem cca 2 miliFarady a tlumivkou ze 400 Watové výbojky. Nejdražší je asi ta tlumivka, ale ta se dá zase sehnat i jinak než v obchodě. Navíc na zvýšení opravdu malého výstupního napětí z hobby svářečky se můžou přidat závity na sekundáru dimenzované „jen" na dvacet ampér. Diody jsem již sehnal (2 x KY 719 za 31,-Kč kus) na kondenzátoru se pracuje a tlumivku už mám také vyhlídlou. Akorát nevím, jestli to ještě vecpu do bedny s trafem. No, uvidíte příště:-)

Tunil: Luděk Machát