Předchozí články popisující obvody umožňující "měkké" zapnutí výkonných svářeček, tzv
Softstart, stále budí značnou pozornost. Dostali jsme několik dotazů, zdali je možné něco podobného použít i pro svářečky MIG/MAG. Nejen, že je to možné, ale je to i velmi jednoduché. Popis zapojení je v tomto článku.
Princip MIGstartu:
Nejprve je nutné definovat rozdíl v použití sofstartu u elektrodové a MIG/MAG svářečky. U svářeček pro svařování obalenou elektrodou je
softstart aktivován pouze v okamžiku zapnutí svářečky. Navíc by měla být svářečka v okamžiku zapnutí nezatížená. Oproti tomu u svářeček MIG/MAG je softstart aktivován při každém zapálení oblouku a nelze vyloučit, že v okamžiku, kdy je sofstart aktivní, je svářečka již zatížená. To bývá v případech, kdy svářeč potřebuje zkrátit (rozuměj upálit) příliš dlouhý drát vyčnívající z hořáku. Nemělo by se to, ale dělá se to. Proto je nutné čas softstartu zkrátit na minimum. Zapojení, které vidíte níže tuto podmínku splňuje, a přesto je překvapivě velmi účinné.
Vzhledem k odlišné charakteristice transformátoru pro MIG/MAG svařování nebývá velký problém s jeho spínáním. Problémy mohou nastat zejména u výkonných jednofázových svářeček na 230V. A právě v této kategorii jsem se poprvé setkal s
továrně vyrobeným MIGStartem pracujícím na níže uvedeném principu. Tento MIGstart totiž do svého poloautomatu VarioStar 157 sériově montovala renomovaná firma
FRONIUS. Však také VST 157 byl jeden z nejlepších poloautomatů kategorie do 160A své doby a hravě strčil do kapsy i konkurenční třífázové stroje. Výkonný transformátor v tomto stroji by ale bez měkkého startu jistě způsoboval vypadáváni jističe při každém sepnutí tlačítka hořáku.
Princip MIGstartu je velice jednoduchý: v sérii se svářecím transformátorem je opět zapojen mařící rezistor
Rs, který je vyřazen sepnutím
pomocného relé nebo stykače. Pomocný stykač (relé) je ovládán prvním stykačem a to s využitím jeho pomocných kontaktů nebo jako na následujícím obrázku. Časová prodleva softstartu je tak dána pouze mechanickým zpožděním pomocného stykače resp. relé. Tato prodleva je velice krátká a pro robustní elektrodové svářečky by byla nedostatečná. Ve svářečkách MIG/MAG však svůj účel plní velice dobře.
Na následujících obrázcích jsou principiální schemata zapojení MIGstartů pro jednofázové a třífázové stroje. Jednofázové zapojení je optimalizováno pro
levné jednofázové svářečky, které namísto stykače používají běžná výkonová relé bez pomocných kontaktů. Třífázové zapojení ukazuje možnost využití pomocného kontaktu původního stykače.
Obr. 1: Principiální schéma zapojení
jednofázového MIGstartu pro levné svářečky.
Legenda:
L - přívodní fázový vodič (hnědý nebo černý)
N - pracovní nula (modrá)
PE - přívodní vodič zelenožlutý (ochranný vodič)
S - hlavní spínač svářečky.
Tr - svářecí transformátor.
Rs - omezovací rezistor.
Re1 - původní výkonové relé nebo stykač
Re2 - pomocné výkonové relé nebo stykač
Obr. 2: Principiální schéma zapojení
třífázového MIGstartu.
Legenda:
L1, L2, L3 - přívodní fázové vodiče (hnědý nebo černý)
PE - přívodní vodič zelenožlutý (ochranný vodič)
S - hlavní spínač svářečky.
Rs1, Rs2, Rs3 - omezovací rezistory.
K1 - původní stykač svářečky
K2 - pomocný stykač (shodného typu s původním stykačem)
pK1 - pomocný NO kontakt prvního stykače
Poznámky ke stavbě MIGstartu:
V zásadě zde platí stejné poznámky jako v předchozích článcích o Softstartech, a doporučujeme si tyto články prostudovat (viz seznam souvisejících článků níže). Mařící odpory Rs lze opět sestavit z rezistorů 22 až 47 Ohmů, tak aby výsledný odpor byl cca 10 - 20 Ohmů podle příkonu daného trafa. Rezistory musí být výkonové 10 až 20 W.