Kód pro označování obalených elektrod Železáren Vamberk sestával ze dvou písmen a třech číslic. Příklad označení je na obrázku a dále následuje vysvětlení systému písmen a číslic ve značce elektrody. Podle dále popisovaného klíče budete moci spolehlivě určit použití většiny elektrod, které se vám dostanou do ruky.
Písmeno E v označení elektrody symbolizovalo elektrodu pro ruční obloukové svařování. Druhé písmeno potom označovalo druh obalu elektrody. Význam druhého písmena je následující:
B - bazický obal (například E-B 121).
R - rutilový obal (například E-R 113).
K - kyselý obal (například E-K 103).
S - speciální obal (například E-S 716).
Více se o obalech a jejich vlastnostech dozvíte v článku Obaly obalených elektrod. A ještě malý tip k obalům: obaly se u starých vambereckých elektrod daly celkem spolehlivě rozeznat i podle barvy (za předpokladu, že elektrody byly suché). Bazický obal byl světle šedý, rutilový obal byl tmavě šedý a kyselý obal téměř černý.
První číslice v třímístném číselném kódu elektrody označuje skupinu materiálů, pro kterou je elektroda určena. Zbylé dvě číslice (dále jen xx) jsou jen pořadové číslo typu elektrody v rámci skupiny materiálů. Význam první číslice je následující:
Elektrody skupiny 1, tedy elektrody pro svařování nelegovaných ocelí, byly dále ještě rozděleny podle meze pevnosti v tahu (Rm) svarového kovu. Toto rozdělení bylo provedeno barevným rozlišením etiket na krabičkách a dále barevným označením upínacích konců elektrod. Význam barev byl následující:
Černá - Rm do 340 MPa (např. E 41.00 ještě dle ČSN 42 0160).
Bílá - Rm do 420 MPa (např. E-R 113).
Červená - Rm do 440 MPal (např. E-B 121).
Modrá - Rm do 480 MPal (např. E-B 123).
Zelená - Rm do 520 MPal (např. E-B 124).
Žlutá - Rm do 620 MPal (např. E-B 127).
Jak bylo uvedeno v úvodu článku, je v současné době v sortimentu firmy ESAB již jen několik málo elektrod z původní produkce a s původním označením ŽAZ Vamberk. V roce 2007 jich bylo ze sortimentu vyřazeno hned několik, jak jsme již psali v článku Konec výroby některých elektrod ESAB a jejich náhrady. Pokud se vám dostane do rukou balíček elektrod, které již v současném katalogu nenajdete, pomocí dnešního článku si je dokážete správně zařadit. Na úplný závěr si ještě připomeňme původní slavné logo Vambereckých Železáren, které bývalo na každé krabičce elektrod: