Tento krátký článeček navazuje na dříve vydaný článek
Svářecí kukla po čínsku. Opět se podíváme, jak je možné se dostat k "ochranným" prostředkům pro svářeče
snadno a rychle. A hlavně
levně.
Opět to budou ochranné pomůcky pro ochranu smyslu nejcennějšího - zraku. Dále popisované štíty nám zaslal pan Petr Malý, kterému se je podařilo vyfotografovat ve svařovnách v naší zemi. Štíty jsou vyrobeny na koleně údajně ukrajinskými svářeči, kteří jsou nuceni je také ze zoufalství používat.
Ochranný štít pro svářeče - typ I.
Klasická ukázka výrobku z dílů co dům dal, hlavně rychle a levně. Profíci určitě poznají, že základem byla klasická česká "papírová" kukla, kterou můžete spatřit už v budovatelských filmech pro pamětníky, a která se stále vyrábí (a úspěšně prodává). Z této kukly byla použita střední část s rámečkem pro sklo.
S identifikací držáku to bude asi složitější, ale kdo tipuje rukojeť z dřevěného smetáčku, bude asi velmi blízko pravdě. Za pozornost stojí také předimenzované šroubové spojení držáku se štítkem a mohutná plechová výztuha:
Štítek typ I.
Štít, který je určen pro klasická výměnná skla, vykazuje velmi kompaktní rozměry. Ale to může být kamenem úrazu, protože odrazy nebezpečného záření zcela jistě pronikají okolo i bokem k obličeji a očím svářeče a ochranná funkce štítku je tak velmi diskutabilní...
Ochranný štít pro svářeče - typ II.
Druhá "konstrukce" je o něco propracovanější a, jak se zdá, ostraňuje nedostatky předchozího typu. Ovšem my netušíme, jestli se jedná o evoluční model, nebo o výrobek zcela jiný.
Základem není žádný polotovar z komerčně vyráběného štítu či kukly. Celý štít je kompletně nově vyroben. Pro výrobu posloužil materiál ve svařovací branži opravdu nezvyklý - dřevo. Celý štít, včetně uchycení skla, je opravdu vyroben ze dřeva. Pravděpodovně z bedničky od čehosi.
Štít typu II zvenčí...
Na fotografii vnitřního uspořádání je vidět, že konstrukce je opravdu propracovaná. Nevýhodou však bude dosti malý průzor:
... a zevnitř.
Díky větší ploše štítu a zvýšeným bočnicím, je ochrana před UV paprsky podstatně lepší, než v předešlém případě. Ovšem do hry nám ve zvýšené míře vstupuje další riziko. Riziko požáru...
Závěr.
Oba výše uvedené příklady na koleně vyrobených "ochranných" štítů pro svařování snad nepotřebují další komentář. Je to zcela jistě kuriozita. Ale je hlavně smutné, že na počátku 21. století si někdo v podnikové sféře musí takovéto kuriozity sám vyrábět, aby si alespoň trochu ochránil svůj zrak. Zvláště když katalogy výrobců a distributorů potřeb pro svařování doslova praskají ve švech přetlakem nabídky.