Svar Info   |  Svar Bazar   |  Svar Inzert   |  Svar Forum

  Hlavní menu
Články - úvodní strana
Seznam rubrik
Nejčtenější články
Ke stažení
Rozšírené vyhledávání
Kontakt
RSS

Výstavy, akce 2015
Na Svar Bazar
Na Svar Inzert
Na Svar Forum


  Rubriky
Svařování elektrodou (MMA)

Svařování MIG/MAG (céóčka)

Svařování pod argonem TIG/WIG

Svařování plamenem, řezání kyslíkem

Technické plyny

Bodovky a bodování

Technologie svařování

Řezací plasmy

Software pro svařování

Svářecí masky (kukly) a ochranné pomůcky

Pájení (tvrdé i měkké)

Nabíječky, nabíjení, startování

Všeobecné informace


  Výpočty a tabulky
Uhlíkový ekvivalent

Teplota předehřevu

Srovnání značek ocelí

Nejběžnější oceli

Srovnání značek Al slitin

Skupiny materiálů dle ISO/TR 15608

Volba svářecích kabelů

Svářečka + prodlužka

Volba tmavosti skla

Řezání kyslíkem

Zkušební testy pro svářeče

Redukční ventily

Svařování materiálů
HARDOX a WELDOX



  Svar Info
Informační část serveru
Svarbazar.cz

Vychází od: 15.5. 2006


Technologie svařování

* Svařování litiny v příkladech.

Vydáno 05. 01. 2008 (82298 přečtení)

Snaha o svařování různě porušených dílů z litiny a ocelolitiny je stejně stará, jako svařování samo. Vynikající vlastnosti litiny ji předurčily k nejširšímu použití. Ani litina ale nevydrží všechno a pak začínají problémy s opravami. Podívejme se na několik příkladů úspěšných oprav litinových dílů svařováním.

Relativně vysoký obsah uhlíku v litinách velmi výrazně ovlivňuje svařitelnost. Proto jsou používány různé triky, které záporné vlastnosti jako je např. malá pružnost a křehkost dokážou při svařování obejít. Jsou to různé předehřevy, použití přídavných materiálů s velkým obsahem niklu, případně zdánlivě nelogické svařování litiny bronzovými elektrodami, či pájení mosazí. Časem se mi nahromadila pěkná hromádka poznámek s různými – i negativními – poznatky o opravách, na kterých jsem spolupracoval.

Svařování litin obecně.

Svařování obalenou elektrodou:
Už logiky věci vyplývá, že nelze jednoznačně říci, jestli je litina svařitelná, nebo ne. Litin je celá dlouhá řada. Některé se dají svařit po předehřevu na cca 400°C elektrodami s vysokým obsahem niklu (nikelitky), jiné se doporučuje svařit bronzovými elektrodami s předehřevem kolem 250°C. Z dlouhodobé praxe musím upozornit, že se dá svařit skoro každá litina, kromě "bílé". Při svařování elektrodou je velmi nutné hlídat interpas teplotu, která by neměla překročit 100°C. Vždy se svařuje krátkými housenkami, které se postupně překovávají. Z elektrod na bázi niklu lze doporučit třeba ES 716, ES 723 či OK 92.60. Jako bronzovou elekrodu je možné použít například OK 94.25.

Svařování metodou TIG:
TIGem se dají svařit jen velmi malé tloušťky a z vlastní zkušenosti doporučuji předehřev jen cca 80°C. Svařovat jen krátkými kroky a svar okamžitě překovat a pokračovat dál. Po svaření ohřát na cca 300°C. a nechat vychladnout v zábalu. Co se týče přídavných materiálů je možné pro metodu TIG použít např. svařovací dráty od firmy Capilla NiTi 4 se složením v % 0,02 C, 0,4 Si, 0,2 Fe, 3 Ti a zbytek Ni. Je použitelný i trubičkový drát TUBRODUR 15.66 či OK TIGROD 19.20 od firmy ESAB. Pro pokusy (které zpravidla vycházejí) se často pro TIG používají i oklepané dráty z elektrod typu nikelit od různých výrobců.

Jiné možnosti spojování:
Některé litiny se dají velmi dobře pájet natvrdo mosazným drátem. A litiny se "špinivým" lomem, t.j. s vysokým podílem grafitu, se nedají rozumně svařit vůbec. V takovém případě je ještě možnost lepení pomocí lepidel na kov, která mohou podle typu snášet i teploty nad 350°C.

Příklady svařování litiny.

Příklad č.1
Prasklý blok motoru traktoru po mrazu a špatně namíchané nemrznoucí směsi. Délka praskliny podél vodního kanálu 250 mm.

Postup opravy: vybrousit úkos do dvou třetin hloubky, na koncích trhliny vyvrtat dírky cca 5 mm, ohřev autogenem v pásu 100 mm na cca 100°C. Svařit první vrstvu metodou TIG, jako přídavný materiál „oklepaná“ elektroda nikelit. Svařovat po cca 40 mm a vždy poklepat kladívkem. Zavařit i koncové dírky. Druhá vrstva nikelitkou el. obloukem opět po 40 mm a kování kladívkem při stejném předehřevu. Poloha svařování PA – naplocho na stole. Dohřev po svařování autogenním hořákem na 100°C 0,5 hod. Motor je po této opravě v provozu už 6 let.

Příklad č. 2
Ulomené sací hrdlo Js 40 čerpadla na užitkovou vodu.

Postup opravy: navrtat tři slepé díry 3 mm na obou stranách lomu, vybrousit úkos 60°. Do předvrtaných děr vložit distanční kolíky pro udržení mezery v kořenu asi 1 mm. Postupné vyplnění úkosu na 6 vrstev. TIG, elektroda na -, čistý argon, bez předehřevu, přídavný materiál bronzový drát 2,4 mm od firmy ESAB OK TIGROD 19.20. Po dokončení svařování ohřev celého dílu na 150°C, vychladnutí v zábalu z minerální vlny. Po opravě je v provozu už 2 roky. Poloha svařování PA, PB.

Příklad č. 3
Ulomený kus u nákolku (180 mm) pojezdového kola (průměr 730 mm) mostového jeřábu s nosností 10 tun po najetí na zapomenutý svorník vedle koleje.

Postup opravy: Vybroušení úkosů 70° na zbylém nákolku a ulomeném dílu, fixování pomocí masivních příložek ve správné poloze. Předehřev autogenním hořákem na 250°C. – kontrola tavnou křídou. Nastehování na koncích a uprostřed. Svařování elektrodou ESAB OK 92.58 – 2,5 mm – s elektrodou na +. Svařování po cca 35 mm s překováním svarové housenky, střídavě z obou stran nákolku, mezi vrstvami dohřev na 250°C. Po svaření udržování 1 hod. na 250°C. s následným pomalým vychladnutím na vzduchu. Zabroušení převýšení sváru na straně ke kolejnici. Poloha svařování PA.

A jedna kuriozita na závěr:
Prasklý blok motoru Slavia na terénní svářečce Triodyn byl v roce 1998 opraven specializovanou firmou lepením. Po vyfrézování drážky široké 25 mm a hluboké 5 mm byl blok vyspraven destičkami z litiny natěsno vlepenými lepidlem na kov Loctite do drážky. Motor byl pak v provozu více než rok. Při těžké dopravní nehodě byl přepravovaný svařovací agregát prakticky zničen – prasklá hlava motoru, odlomená olejová vana i s částí bloku motoru, ohnutá hřídel triodynky, ale lepené místo zůstalo netknuté.

Ing. Jiří Tichý, EWE



Diskuse k článku:
zaujal vás tento článek? Chcete něco doplnit nebo se na něco zeptat? Zapojte se do diskuse k článkům.

Všechny články z rubriky:
chcete-li zobrazit včechny články z této rubriky, klikněte na ikonu rubriky (malý obrázek vpravo vedle nadpisu článku).


Celý článek | Vložil: administrator | Informační e-mailVerze pro tisk

<-- Zpět na seznam článků

  Akční nabídky

Nepřehlédněte novou rubriku akčních nabídek svařovací techniky!

Akční nabídky svařovací techniky



  Zkušební testy on-line

Zkušební testy pro svářeče on-line



  Vyhledávání

Prohledat články na Svarinfu:



Pro přesnější hledání použijte formulář:
Rozšířené
vyhledávání



  Anketa
Jak často sem chodíte?

Visím tady skoro pořád
11792 (11792 hl.)
Chodím sem docela často
9195 (9195 hl.)
Občas sem zajdu
9489 (9489 hl.)
Jsem tady poprvé
9633 (9633 hl.)

Celkem hlasovalo: 40109



  Statistika



  Kalendář
<<  Listopad  >>
PoÚtStČtSoNe
    1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30  


(nejen) dětské montérky

SVARINFO - informační magazín o svařování.

Ze skupiny SVARWEB - portál vašeho svařování. Od roku 2005.

Tento web je vytvářen na redakčním systému phpRS.

Jakékoliv užití obsahu, včetně převzetí článků či obrázků, je bez souhlasu redakce SVARINFO zakázáno!