|
Značení metod svařování (nejen) pro WPSVydáno 11. 07. 2006 (71703 přečtení)Pro předepisování metody svařování se v technologických postupech WPS (ale i v jiných dokumentech) používá číselného označení podle normy (ČSN) EN ISO 4063. Číselné značení nejběžnějších metod svařování a srovnání s jinými způsoby značení naleznete v tomto článku.
Norma EN ISO 4063 definuje pro každou známou metodu svařování a pájení číselný kód sestávající z max. 3 číslic. První číslice definuje vždy základní skupinu svařovacích metod, zbylé číslice definují tzv. podskupiny. Základní skupiny svařovacích metod:
Srovnání zkratek nejpoužívanějších metod svařování:Číselné značení svařovacích metod se pomalu dostává do běžné praxe a není nic neobvyklého slyšet svářecího technologa jak prohlásí, že: "Vařit se to bude stojedenáctkou". Přesto se stále velké oblibě těší značení pomocí zkratek pocházejících z angličtiny: MIG, TIG, MAG, apod. Navíc s rostoucí globalizací se i v našich krajích začíná objevovat označení svařovacích metod pomocí zkratek ustanovených "za Velkou louží": SMAW, FCAW, GMAW, apod. Jak se v tom orientovat vám snad napoví následující tabulka, která srovnává různé způsoby označení nejpoužívanějších metod svařování:
Uvedené číselné označení metod česky znamená:
111 – Ruční obloukové svařování obalenou elektrodou (ROS) Jak ve WPS ?
V technologických postupech WPS vždy uvádějte metodu svařování číselným kódem dle EN ISO 4063. Nezaškodí, pokud za toto označení do závorky uvedete evropskou zkratku.
Diskuse k článku:
Související články: Nové formuláře WPS (04.11.2006) Obrázky do WPS - tupé svary (02.10.2006) Obrázky do WPS - koutové svary. (09.09.2006) WPS, jak na ně ? - III. (Polohy svařování a jejich značení) (10.05.2006) WPS, jak na ně ? - II. (21.04.2006) WPS, jak na ně ? - I. (12.03.2006) Související články mohou být z různých rubrik, ale přesto s aktuálním článkem nějak souvisí. Celý článek | Vložil: administrator | |
|