Ve skutečnosti nejde o žádnou novinku, protože tato přestavba již byla před časem popsána na našem Svarfóru, kde ji zveřejnil její autor s přezdívkou MiraGSX. Novinkou je ale to, že autor přestavby poskytl k uveřejnění i balík souborů se schématy a podklady pro výrobu plošných spojů. Odkaz na stažení tohoto balíku naleznete na konci článku. Nejdříve ale ponecháme autora, aby nám svou přestavbu přiblížil:
Před necelým rokem jsem se rozhodl pro svoji první MIG/MAG svářečku. V té době celkem nedostupné zboží za rozumné peníze (pro studenta) tak jsem se rozhodl experimentovat. Po podrobném prohledání bazaru a aukcí volba padla na AL-KO MIG/MAG 105 - 4 s maximálním svařovacím proudem 100 A. Podle prodávajícího šlo pouze o závadu podavače v čemž měl pravdu. Podavač byl již jednou neodborně repasován.
Pokoušel jsem se jej opravovat, bohužel bez úspěchu, a tak byl nahrazen podavačem značky Telwin a to hlavně kvůli motorku na 12V.
K podavači jsem dodělal jednoduchý PWM regulátor. Nejprve jsem okopíroval zapojení volně šířené na internetu. Následně jsem vyzkoušel i verzi publikovanou zde na Svarinfu.
(kliknutím na obrázek otevřete okno s velkým obrázkem)
K hořáku se snad ani vyjadřovat nemusím, byla to úplná klasika kde se plyn pouštěl vnitřním ventilkem. Problém nastal již při první zkoušce. Kompletní netěsnost systému mě vedla ke koupi nového hořáku. Pořidíl jsem tedy i elektromagnetický ventil a začal přemýšlet nad novou elektronikou celé svářečky.
Svářečka nyní disponuje softstartem, elektromagnetickým ventilem (solenoid) předfukem a dofukem plynu, teplotním čidlem, nuceným chlazením, výstupem 12V/5A a nezávislým posuvem drátu s doběhem. Jako zdroj jsem použil starý vykuchaný PC AT zdroj kvůli stabilnímu výstupu 12V. První, čím jsem se inspiroval, byl softstart (podotýkám nepotřebná věc u tak slabého COčka), ale jedno relátko a starej odpor jsem našel v šuplíku a chtěl jej tam mít. Softstart je po pár desetinách sekundy přemostěn hlavním relátkem. Časování je zajištěno kondíkem.
(kliknutím na obrázek otevřete okno s velkým obrázkem)
Předfuk a dofuk jsem řešil klasickou NE555 (stejně jakož PWM regulaci) inspiraci jsem našel zde neboli astabilní zapojení NE555. Které je regulovatelné od 0,2s do 2s. Dofuk je řešen buď žádný, nebo 1s znovu pomocí pouhého kondenzátoru, diody a relátka. Podotýkám že dohromady jsem na stavbu elektroniky využil celkem 6 ks relátek.
(kliknutím na obrázek otevřete okno s velkým obrázkem)
Vývoj a vlastní tuning probíhal i pod širým nebem. Takové pracoviště mohou profesionálové jen závidět
Přední panel svářečky jsem obohatil o pár kontrolek stavu svářečky:
Ventilaci zajišťují dva 120 mm ventilátory do PC za 80,- Kč/ks
V konečné fázi vypadá svářečka následovně:
Náklady na přestavbu:
Svářečka - 1.500,- Kč
Elektronika - 800,- Kč
Podavač - 600,- Kč
Solenoid - 400,- Kč
Hořák - 500,- Kč
Drobnosti - cca 700,- Kč
------------------------------
Celkem cca 4.500,- Kč + tipuju tak 40 hodin práce
Tak to je asi vše k mému přebastlenému COčku :) Pokud by měl někdo zájem o schémata rád poskytnu, ale podotýkám že celá svářečka je regulována pouze co nejjednodušší elektronikou.
Konstrukce: MiraGSX
Kompletní schémata i s podklady pro výrobu plošných spojů si můžet stáhnout v sekci Ke stažení, podsekci Elektro pod názvem alko_mig.zip. Soubory jsou určeny pro program EAGLE od verze 4.16. V ZIP archivu naleznete také fotografie z článku v původním rozlišení.