Při svařování MIG/MAG vzniká tzv. rozstřik svarového kovu, který ulpívá jak na svařovaném materiálu (známé nenáviděné "kuličky"), tak uvnitř plynové hubice svařovacího hořáku. Zatímco rozstřik na materiálu je spíše (ne)estetického charakteru, rozstřik uvnitř hubice může být nebezpečný ze dvou důvodů:
1) postupným ucpáváním hubice se snižuje průtok ochranného plynu a hrozí vznik pórů ve svaru z důvodu nedostatečné ochrany.
2) může dojít ke vzniku elektricky vodivého spojení mezi hubicí a kontaktním průvlakem. Průvlak je připojen přímo na zdroj proudu, kdežto hubice je normálně odizolovaná (při svařování si ji můžete opřít o materiál). Pokud dojde k vodivému propojení mezi hubicí a průvlakem, při dotyku hubice se svařovaným materiálem nastane zkrat a hubice se zpravidla zničí.
Jak může hubice znečištěná rozstřikem vypadat, ukazuje následující obrázek. Ale toto asi každý zná.
Z výše uvedeného vyplývá, že je nutné hubici pravidelně čistit a rozstřik odstraňovat. Sice asi každý ví, že je nutné používat speciální separátory (pasty, spreje, apod.), které zajistí, že rostřik pevně neulpí na povrchu hubice, ale přesto není jeho úplné odstranění jednoduché. Ke snadnému odstranění rozstřiku výborně slouží například dále popsaný přípravek - čistič.
Jedná se o drobnost za pár korun, která určitě ulehčí práci každému MIG/MAG svářeči. Nástroj je vhodný pro nejrozšířenější typy svářecích hubic, se kterými se můžete setkat na hořácích pro proudy od cca 150A až do cca 500A. Spolehlivě s ním tedy vyčistíte hubici na hořáku MIG 15 (ale už ne ostře kónickou) až po "vodníka" typu MIG 500. Namátkou můžeme jmenovat i řady hořáků MB15-36, Abimig15 a výše, RD14 - 36, RS125-400, MB240-501 a obdobných. Přípravek si můžete prohlédnout na následujícím obrázku:
Použití nástroje je naprosto jednoduché:
Práce s nástrojem je zřejmá i z následujících obrázků:
Tento praktický nástroj seženete za cenu pod 100,- Kč. Ale až se stanete jeho majiteli, nezapomeňte stále používat vhodné separační prostředky na rozstřik! A je jedno, jestli jste si oblíbili pastu, gel či sprej. Snadné odstraňování rozstřiku totiž závisí na pravidelné aplikaci těchto separátorů.
Podklady pro článek připravil: Miloš Kříž
www.e-svareni.cz
Poznámka Svarinfa: čistič hubic jsme pochopitelně vyzkoušeli v praxi na několika hořácích a čištění je opravdu pohodlné. Jediné, co nás zaskočilo, je kvalita (v dobrém slova smyslu) čistících nožů. Při čištění jedné hubice typu MIG 15, totiž z hubice vylezla krásná špona. Čistič vnitřek hubice dokonale vysoustružil a již tak slabou stěnu dále citelně oslabil. Nutno podotknout, že tato hubice byla prokazatelně vyrobena za velkou čínskou zdí a materiál připomínal konzervový plech. Když jsme sáhli do sáčku s nálepkou Binzel a zkusili značkovou hubici, problém se neopakoval...