Je obdivuhodné jak dokážou někteří výrobci očesat své výrobky, aby u jejich fotografií na letácích chrámů konzumu mohly svítit hóóódně sympatické ceny. Vždy, když se s nějakým takovým šidítkem setkáme, říkáme si, že víc už to prostě nejde. Jsou určité věci, které třeba MIG/MAG svářečka musí mít. Dobrá. Že se v první řadě poroučel stykač (či relé) a výstup je tak stále pod napětím, na to jsme už docela zvyklí. Dá se to i posléze řešit. Jako u toho Bimaxe tady.
Že se elektronika pro řízení otáček podávacího motoru nahradí srážecími odpory, už taky vídáme nějaký ten pátek. I tohle se dá řešit, pokud to tedy má smysl. Elektronika se dá postavit, třeba podle zapojení z tohoto článku.
O tom, že se dá vedení pro ochranný plyn a vše co s tím souvisí zcela odstranit a nabídnout uživatelům "progresivní" metodu svařování plněnou drátovou elektrodou s vlastní ochranou, se nemá smysl rozepisovat. To je také známá věc. Co na tom, že tyto trubičkové dráty jsou drahé a jejich sortiment je značně omezený.
Že lze nahradit bržděný nosič cívky vertikálním trnem a nechat cívku "naplacato" se vláčet po plechu svářečky už jsme také zmiňovali, třeba v článku Kupujeme levné céóčko - jak se nenapálit II.
O zmenšení rozměrů svářečky (pod záminkou miniaturizace, ve skutečnosti jde ale o úsporu materiálů) tak, aby se tam nevešla ani běžná cívka K200 jsme informovali pro změnu zase v článku Kupujeme levné céóčko - jak se nenapálit I. Koneckonců, do prospektu se to nafotí tak, že to vypadá jak pořádný dělo, vedle kterého je WLSP 315 jen uťáplý mrňous. Á propos, že by se do tak malé krabičky ventilátor stejně nevešel, je snad jasný, ne?
A to, že některé svářečky mají svým výkonem blíže k nabíječkám teď ponechme stranou. To je standardní metoda snížení ceny. Takže...
Co se dá z MIG/MAG svářečky ještě odstranit, aby cena byla ještě nižší? Zkusme se nad tím zamyslet. Pokud jste klasické céóčko postupně očesávali s námi podle předchozích odstavců, moc vám toho nezbylo. Silová část sestává z miniaturního trafa, usměrňovače a tlumivky. Drát tlačí maličký hračkový motorek, který je napájen napřímo, nebo přes odpor ze svařovacího napětí. Drát se nějak podávat musí, a kdybychom se pokoušeli o nějaký ruční pohon, asi by to levněji nevyšlo. To ne. Tudy cesta nevede. Plyn tam nemáme vůbec. Krabice už více zmenšit nejde, už takhle někdy máme cívku zvenčí. Takže co tedy?
Musíme se vrátit k té silařině. Tam se něco vyhodit musí. A proč tam vlastně máme ten usměrňovač? Vždyť obalenými elektrodami se také svařuje střídavým proudem a stačí na to jenom jednoduché trafo. Proč sakra všichni cpou do Migovek usměrňovač? Že se to tak prostě dělá už léta? Že tam být musí? Pche! A máme to! Převratný nápad je tady. Už víme co ještě vyhodit:
Jenže když vyhodíme usměrňovač zjistíme, že tam máme zcela zbytečnou tlumivku. Vždyť ta už teď dokonce musí jít pryč! Její indukčnost nám nahradí sekundár trafa. To je ale úspora. Takže další díl jde z kola ven:
A teď máme v krabici skoro prázdno. Co ji ještě zmenšit? Ale jen trochu. Pak už by mohlo vypadat podezřele. Už takhle jsme ušetřili skoro dva tisíce. Když to dáme o tisícovku levnějc než konkurenční šity v našem BauKaufu, lidi nám utrhaj ruce. A že se s tím svařovat nedá? No a co? Zajímá to někoho?
Díky své ceně, která bude na letáčcích vypadat určitě fantasticky, si takový stroj pořídí spousta zájemců o svařování. Kartónová krabice bude pestře potištěná, křiklavé nápisy MIG/MAG Welding Machine budou působit impozantně a to vše se bude krásně vyjímat na vozíku, který si šťastný majitel třeba právě teď tlačí ze svého oblíbeného nákupního centra ke svému milovanému autíčku...
Myslíte si, že taková svářečka neexistuje? Ach jo. Takovejch naivků po světě běhá...
A pro nevěřící Tomáše ještě schémátko z originální příručky ke "svářečce":
(kliknutím na obrázek otevřete okno s velkým obrázkem)
Ale abychom byli spravedliví. EASYMIG obsahuje elektroniku pro řízení otáček motoru. Sice velmi jednoduchou, ale s opravdovým potenciometrem. Popravdě řečeno to zas není tak překvapující, protože motor musí být napájen z usměrněného napětí a tudíž tam byl potřeba stejně malý usměrňovač.