Amatérská svářečka s usměrňovačem.

Autor: administrator <admin(at)svarbazar.cz>, Téma: Svařování elektrodou (MMA), Vydáno dne: 11. 10. 2008

Dostali jsme další popis amatérsky zhotovené svářečky od našeho čtenáře. Jedná se o svařovací transformátor s usměrňovačem a plynulou regulací. Zajímavé je, že autor v konstrukci využil i starou mikrovlnou troubu. Ovšem tentokrát ne proto, aby z ní vykuchal MOT, ale proto, aby získal hezký kryt na svou svářečku...

Popis své doma postavené svářečky nám zaslal pan Krejčí:

Dobrý den, rád bych se podělil o zkušenosti se stavbou trafo svářečky s usměrňovačem. Zapojení je klasické s malou ale i velkou tlumivkou. Jako velká tlumivka je zapojen nevyužitý třetí sekundár svařovacího trafa, viz dále. Plynulá regulace je vyřešena triakovým regulátorem. Schéma zapojení a podrobný popis následuje:

(kliknutím na obrázek otevřete okno s velkým obrázkem)

Schéma zapojení svářečky s usměrňovačem.

Svářečka má tyto základní parametry:
Napájení: 2x400V+N+PE
Výstupní napětí naprázdno: 80 V DC
Svařovací proud jsem neměřil, elektrody mám 2,5 a na regulaci mám tak 1/3. Troufám si říci, že 4-ky by to určitě zvládlo.

Základ tvoří třífázové trafo 3x400V AC získané zadarmo, neb má jeden primár mezizávitový zkrat. Trafo by mělo pocházet ze starého startovacího vozíku a bylo vyhozeno díky tomu jednomu vadnému primáru. Zapojeny jsou tedy pouze dvě fáze, N a PE. Jako hlavní vypínač slouží třífázový jistič:

Svářečka s usměrňovačem PK 4

Detail třífázového trafa, vlevo krabice s regulátorem a pod ní vypínač - jistič.

Regulace je tvořena diak-triak, zde jsem spojil několik starších českých KTéček paralelně, vydrží při pokusech podstatně více. Konkrétně je to pět kusů triaků zapojených paralelně. Jde o typ KT 774 (600V/6A), ale lze použít i podobné. Já tam dal co jsem našel doma v šuplíku. Většinou se tyto typy dají koupit ve výprodeji. Oproti novějším triakům, tyto přežily veškeré experimenty celkem hravě:-) Potenciometr je TP280, kovový, ale odizolovaný. Regulátor je popsán již na Svarinfu, takže nic nového. Dal by se použít i z vysavače, nebo mechanického regulátoru osvětlení, jen je potřeba vyměnit triak za výkonnější. Celý regulátor je umístěn v plastové elektroinstalační krabici, ve které jsou vyvrtány chladící otvory, viz obrázky.

Hlavní usměrňovač je opět nálezový kus, vím že jsem diody z něj hledal na netu, ale neúspěšně. Jednalo se o šest diod umístěných v řadě na chladiči. Ten jsem rozebral, zkrátil a osadil pouze 4 diody (D1 - D4).

Svářečka s usměrňovačem PK 3

Svářečka s usměrňovačem PK 6

Detaily usměrňovače.

Pomocný usměrňovač D5, D6 je z diod KY 712.

Malá tlumivka Tl 1 má asi 120 závitů Cu smaltem asi 1,5 mm.

Velkou tlumivku TL 2 tvoří ten třetí nevyužitý sekundár na svářecím trafu. Subjektivně to vaří lépe, ale z hlediska elektrického nevím. Funguje to, ale...

Kondenzátory tvořící C1 jsou ze starého monitoru a PC zdroje, jsou umístěny v elektroinstalační plastové krabici, stejně jako regulátor. Celková kapacita je 1G. Zde pozor na napětí! Potřebujeme kondenzátory alespoň na 105V, raději více!

Chladící ventilátor je 100x100 a je napájen malým trafem ze starého kazeťáku. Jako usměrňovač stačila jedna dioda (D7) KY 130/80 (600V/0,8A) a kondenzátor (C2) 1G/16V na vyhlazení napětí.

Svářečka s usměrňovačem PK 5

Svářečka s usměrňovačem PK 7

Použitý ventilátor a jeho umístění v panelu skříně.

Jako bedna posloužila mikrovlnka a dva plechy z použitého rozvaděče. Na celou plechařinu jsem nepotřeboval ani stolní nůžky, ba ani ohýbačku. Postačila flexa, vrtačka a M4-M5 závitník.

Svářečka s usměrňovačem PK 2

Svářečka s usměrňovačem PK 8

Svářečka s usměrňovačem PK 1

Hotová svářečka vestavěná v krytu staré mikrovlné trouby

Kdyby se mi nějakým omylem nesešly komponenty doma aniž bych se o ně usiloval, nikdy by tento výtvor nevzniknul. Pravdou je, že to vážně svařuje. Nejsem žádný elektronik, jen jsem potřeboval svářečku...

Konstrukce: P. Krejčí