Svářecí invertor 556? Ne 5560!

Autor: administrator <admin(at)svarbazar.cz>, Téma: Svařování elektrodou (MMA), Vydáno dne: 08. 06. 2008

Aktualizováno !
Tento článek doznal velmi podstatných změn. A to díky uživatelům Svarfóra, kteří nás upozornili na omyl téměř tragický...

Tak toto jsme si mysleli původně:

Když jsme dávali dohromady článek o našem pokusu řídit svářecí invertor jednoduchým obvodem s populárním časovačem NE 555, napsali jsme, že pro praxi se to asi moc nehodí, a že je lepší konstruovat řízení ivertoru na bázi speciálních obvodů. To jsme ještě netušili, že invertory s 555-kami se vyráběly sériově, a že tyto invertory moc pěkně svařují... Dostal se nám do rukou totiž invertorek, který, k našemu úžasu, obsahoval jako hlavní řídící součástku obvod NE556. A obvod 556 není nic jiného než dvojice timerů 555 v jednom pouzdře. Kromě pět pět šestky tam byl ještě LM324, tedy čtveřice univerzálních operačních zesilovačů v jednom pouzdře.

Jenže. Jak se později ukázalo, došlo zde k záměně. Obvod NE v invertoru totiž není 556, ale 5560, a to je zcela jiný obvod! Integrovaný obvod NE5560N je určen pro řízení spínaných zdrojů a nemá nic společného s časovači 555/556. Jeho datasheet naleznete v sekci Ke stažení, podsekci Elektro pod názvem ne5560n.pdf

Za omyl se omlouváme. Na záměnu nás upozornil uživatel janvar ze Svarfóra. A uživatel hajo1 nám dokonce zaslal schéma zapojení tohoto invertoru s následujícím textem:

V prílohe je sľúbená schéma invertora (získal som ju faxom, preto tá horšia kvalita) a aj potvrdenie fotografiami, že integrovaný obvod je NE5560N (ako náhrada sa dajú použiť staršie typy TDA1060 alebo B260D, vyrábané v bývalej NDR a v období 80-90 te roky používané v priemyselných impulzných zdrojoch (ale aj FTV Orava napr. C430, ..). Je to z invertora MiniWELD, robila ju dávnejšie FORMICA Nitra, ale osadená doska PS je asi z Talianska. Je to rovnaký náhľad na dosku, ako v článku.

Schéma si můžete stáhnout v sekci Ke stažení, podsekci Elektro pod názvem miniweld.pdf. Je zde vyobrazen invertor s názvem MiniWELD 98, který je ale identický s naším Güde 80.

Invertor s obvodem 556 - 1

Invertor Güde 80 řízený obvodem NE5560N.

Pozoruhodné je, že ten invertor byl vyroben již v roce 1998. Názvy Güde 80 nebo MiniWELD 98, jsou ale jen obchodní značky. Ve skutečnosti se jedná o již nevyráběný invertor typu CHIP italské firmy EP SYSTEMS, která se specializuje na výrobu svářeček pro obchodní řetězce a jiné výrobce pod jinými značkami.

Invertor s obvodem 556 - 2

Invertor Güde 80 řízený obvodem NE5560.

Je to snad nejjednodušší invertor, jaký jsme kdy viděli. Má pouze jeden vyhlazovací kondenzátor, dva výše zmíněné integrované obvody, střídač typu FORWARD a pár dalších součástek. Technické parametry svářečky jsou následující:

Napájení: 230V / 50 Hz
Svářecí proud: 8 - 80 A
Zatěžovatel: 65A/35%, 55A/60%, 40A/100%
Rozměry d x š x v: 20 x 11 x 17,5 cm
Hmotnost: 2,8 kg

Co se týká rozměrů, je i z fotografií zřejmé, že by klidně mohly být poloviční. Jenže to už by svářečku nebylo "za co vzít". Prostě v miniaturizaci se člověk, a zejména velikost jeho "tlap", stává limitujícím faktorem.

Z hlediska parametrů a zejména svářecího proudu a zatěžovatele je vidět, že to není žádný divoch, ale také si na nic nehraje. Prostě ideálně "dvojčička" elektroda sem tam svátečně nějaká ta "dvaapůlka" a obojí jen pro hobby použití. Ale na druhou stranu je podle slov svého majitele mimořádně spolehlivý. Ovšem co nás nejvíce překvapilo, byly svářecí vlastnosti. Perfektní zapalování a výtečná stabilita oblouku. Prostě paráda. A to je opravdu starý 10 let...

Invertor s obvodem 556 - 3

Ta bílá kostička vedle krabičky sirek je svářecí transformátor :-)

David a Goliáš.

Shodou okolností se v naší svářečské laboratoři souběžně s tímto invertorkem objevilo i klasické svářecí trafo TH-80. Jedná se o svářečku vyráběnou ještě v polovině 90. let na Slovensku. A protože obě svářečky jsou do 80A udělali jsme malé srovnání technologií. Oba stroje od sebe dělí tak 5 let, protože 23 kilogramový TH-80 se vyráběl ještě v 1. polovině 90. let a 3 kilový Güde 80 byl vyroben v roce 1998...

Svářecí invertor vs. transformátor 1

Invertor 80A versus klasický transformátor 80A.


Svářecí invertor vs. transformátor 2

Invertor 80A versus transformátor 80A - jiný pohled.


Svářecí invertor vs. transformátor 3

Klasický svářecí transformátor TH-80.