Redukční ventily a jejich parametry.

Autor: administrator <admin(at)svarbazar.cz>, Téma: Technické plyny, Vydáno dne: 12. 04. 2008

Často diskutovaným tématem (i na Svarfóru) jsou připojovací závity jednotlivých druhů redukčních ventilů. V tomto článku přinášíme přehlednou tabulku s parametry vybraných redukčních ventilů na nejvíce používané technické plyny.

V následující tabulce (kterou si můžete kliknutím zvětšit) jsou přehledně vyobrazeny nejpoužívanější redukční ventily pro různé technické plyny a jejich parametry (připojovací závity, tlaky vysokotlakých a pracovních částí apod.). Tabulka je dostupná i z hlavní stránky z menu Výpočty a tabulky.

(kliknutím na obrázek otevřete okno s velkým obrázkem)

Tabulka připojovacích závitů a povolených tlaků redukčních ventilů.

Z tabulky je zřejmé, že každý druh plynu má své vlastní připojení, aby nemohlo dojít k záměně. Ovšem jsou vyjímky. Například redukční ventil na kyslík má stejný připojovací závit a stejnou přesuvnou matici jako ventil na argon. Častým dotazem, zejména amatérských svářečů je tedy to, zdali je možné použít kyslíkový ventil a svařování MIG/MAG ve směsném plynu (na směsný plyn Ar+CO2 se totiž používá argonový redukční ventil). Nedávno na podobný dotaz ve Svarfóru odpovídal moderátor jirkati v tomto duchu: "Drobnou chybičkou bude to, že na kyslíkovém hořáku nás zajímá tlak kyslíku, kdežto na hořáku pro MIG/MAG nás zajímá průtok plynu. A to nám výstupní tlakoměr neukáže..."

A jak vypadají profesionální redukční ventily pro nejvíce používané technické plyny ve svařování se můžete podívat na následujicím obrázku. Vyobrazené výrobky jsou (stejně jako výše uvedená tabulka) od firmy GCE Autogen Chotěboř.

Redukční ventily

Redukční ventily pro technické plyny.