TIG AC na svařování hliníku z BauBau trafa.

Autor: administrator <admin(at)svarbazar.cz>, Téma: Svařování pod argonem TIG/WIG, Vydáno dne: 19. 01. 2008

Když jsme loni zveřejňovali popis amatérsky zhotovené svářečky pro TIG AC svařování, pojali jsme to jen jako zajímavost. Absolutně jsme nepředpokládali, že by se do stavby opravdu mohl někdo pustit. Ovšem původní článek Postavte si TIG 180 AC/DC:-) vzbudil značnou pozornost a netrvalo dlouho a jeden doma vyrobený AC TIG inspirovaný tímto článkem se objevil na našem Svarfóru...

Autor konstrukce se zmíněným článkem nechal pouze inspirovat a pak se vydal vlastní cestou. Snaha o využití stávající levné trafosvářečky spolu se snahou o rychlé a fungující řešení vyústily v zajímavě pojaté zařízení pro svařování hliníkových slitin metodou TIG AC (pod argonem). Troufáme si tvrdit, že dále popisované řešení je prostě:

tojebombove

Co je na této svářečce bombové, je využití levné trafosvářečky s regulací rozptylovým jádrem. Takovou trafosvářečku seženete v každém supermarketu (odtud název BauBau trafo). Doporučujeme se ale spíše obrátit na specializované prodejny se svářecí technikou, kde mají trafa sice o něco dražší než markety, ale podstatně kvalitnější, protože prodávat šunt si prostě nemohou dovolit. Cena takového trafa se pohybuje obvykle v rozmezí 2000 - 3000,- kč. A právě kvůli tomu můžeme zde popisovaný AC TIG označit asi jako nejlevnější zařízení na světě, kterým lze svařovat hliníkové materiály metodou TIG AC v ochranné atmosféře argonu. Následující popis není žádný stavební návod a má sloužit pouze pro inspiraci. Do "vývoje" a stavby takového zařízení by se tak měl pustit jen člověk, který problematice rozumí a dobře ví co dělá.

Celá konstrukce a princip zapojení je patrný z následujících obrázků a schémat. Obrázky jsou klikací a po kliknutí myší se vám otevře velký obrázek v samostatném okně. Svářečka nemá ovládací část ani výkonový stupeň, žádné tranzistory ani jiná elektronika. Regulace proudu je zajištěna původním mechanismem zasouvání rozptylového trafa. Vše je původní. Pouze je na sekundárním vinutí transformátoru namotáno několik závitů běžné izolované licny kvůli indukování HF do svařovacího okruhu.

Pro bezdotykové HF zapalování oblouku, které je pro svařování TIG AC střídavým proudem nutné, slouží rozptylové trafo, jehož parametry jsou ve schématu. Indukování HF do svařovacího obvodu zajišťuje několik výše zmíněných závitů namotaných na sekundáru trafa. Jiskřiště je vyrobeno doma a jeho provedení je patrné z obrázků.

Vedení plynu není autorem popisováno, ale vzhledem k tomu, že je použit hořák s tlačítkem, není problém vybavit svářečku elektromagnetickým ventilkem ovládaným z hořáku. Kdo si chce hrát, může svářečku ještě vybavit obvody pro časování předfuku a dofuku plynu, spínání trafa stykačem apod. Ovšem pozor! na následujících schématech je patrné, že autor tlačítkem na hořáku spíná přímo síťové napětí 230V! To je ovšem krajně nebezpečné! Je to pravděpodobně důsledek spěchu při "vývoji". Pokud budete něco takového stavět, vždy spínejte pouze bezpečné napětí ! Znamená to ovšem použít ještě malý transformátorek a relé nebo stykač pro ovládání HF jednotky. Stykačem pak můžete ovládat i vlastní svářecí trafo a elektromagnetický ventil.

Než se pustíte do studia přiložených obrázků, přečtěte si ještě co o své svářečce říká autor:

Stavba TIG AC mě vyšla na cca 8000,- kč a to včetně samostmívací kukly. Kukla 2500, svářecí transformátor 1300, rozptylový transformátor 3000, redukční ventil 600, hořák TIG jsem použil starý z TIG 30. Svářím hliník od 2mm do 20mm. Stavím motocykly a stále jsem řešil sváření hliníku. Momentálně stavím tyto svářečky pro dva známé a řeším snížení proudu trafa na cca 20A. Od výrobce má trafo 40 - 100A a na slabé trubky je 40A moc (jeden ze známých svařuje autoklimatizace). Jako inspirace posloužila stránka SVAR INFO s článkem Postavte si TIG 180 AC/DC :-), držel jsem se návodu, pouze jsem upravil a zjednodušil schema zapojení. Zapojení je velice jednoduché. Vývoj trval cca týden a celé jsem to pak postavil za odpoledne.

A nyní již slíbené obrázky a schéma zapojení:

(kliknutím na obrázky otevřete okno s velkým obrázkem)

Schéma zapojení TIG AC z BauBau trafa.


Původní "BauBau" trafo a detail přidaných závitů.


Detail jiskřiště.


Hořák, redukční ventil a rozptylové trafo.


Kompletní sestava TIG AC z BauBau trafa.

Zkusili jsme to taky...

Výše uvedená TIG AC svářečka nás natolik zaujala, že jsme to prostě museli zkusit taky. Celé zařízení jsme ubastlili za několik desítek minut. Bohužel nemáme žádné fotografie ale vzhledem ke konstrukci typu "vrabčí hnízdo" by asi stejně byly nepublikovatelné:-) Takže jen ve zkratce: jako trafo jsme použili trafosvářečku Telwin Utility 1650 s rozsahem 30 - 140 Ampér. Hořák Trafimet TIG 17 s tlačítkem. Problém byl v obstarání HF ionizátoru. Nakonec jsme použili HF ionizátor z plasmové řezačky Telwin Superplasma 80 HF. Tento ionizátor je zapojen jako klasický násobič napětí s diodami a kondenzátory a neobsahuje žádné indukčnosti (cívky, trafa). Součástí ionizátoru je také integrované jiskřiště, takže odpadly problémy s jeho stavbou a laděním. Ionizátor je na jedné desce plošných spojů a vypadá přesně takhle:

HF Ionizátor Telwin

Zapalovací jednotka - HF ionizátor Telwin

Indukci HF do hořáku zajistilo asi 10 závitů licny o průřezu 0,75mm2 namotaných na sekundáru svářecího trafa. Ionizátor byl, stejně jako elektromagnetický ventil na pouštění argonu, spínán pomocí relé na 12V. Toto pomocné (a hlavně bezpečné) napětí jsme získali z laboratorního napájecího zdroje, abychom nemuseli narychlo něco vymýšlet. A to je celé. A výsledek? Vařilo to! Opravdu se s tím daly svařovat hliníkové plechy tl. 4mm, které jsme měli k dispozici. Při svařování jsme museli mít stále zapnutý HF ionizátor jinak byl oblouk velice krátký a měl tendenci zhasínat. Po krátkém "kochání se" jsme vše zase rozebrali a uvedli do původního stavu:-) Z profesionálního hledista nebudeme komentovat užitnou hodnotu takové svářečky. Zkrátka a dobře platí, že proti gustu žádný dišputát a dále, že účel světí prostředky...

Pokud vás článek inspiruje k vlastní konstrukci, přejeme úspěšné bastlení a nezapomeňte se pak pochlubit vaším strojem prostřednictvím našich stránek!