Právě podle způsobu napájení elektronické části automatické masky je můžeme rozdělit na:
Masky napájené z baterií - tyto masky mají pouzdro na výměnné baterie. Nejčastěji se používají knoflíkové články 3V (CR2032), miniaturní 12V baterie (G23) nebo tzv. mikrotužky 1,5V (AAA). Některé historické masky používaly dokonce destičkovou 9V baterii. Často se v praxi setkáváme se záměnou suchých baterií AAA 1,5V za akumulátory AAA. Jelikož mají akumulátory nižší jmenovité napětí (pouze 1,2V) nejsou jako náhrada 1,5V baterií příliš vhodné. Pozor tedy na výrazně kratší dobu po kterou je maska funkční než začne signalizovat vybité baterie. Pokud tedy nechcete stále kupovat nové baterie nebo stále dobíjet akumulátory, poohlédněte se po tzv. alkalických akumulátorech. Ty mají napětí 1,5V. Moc se o nich neví, ale je to ideální náhrada 1,5V baterií. Jejich nevýhodou je ale nižší počet nabíjecích cyklů než u klasických NiCd/NiMH akumulátorů a nutnost použít speciální nabíječku.
Masky solární - tyto masky se vyznačují velkým solárním panelem nad průzorem. Podle velmi rozšířeného mýtu je solární panel jediným zdrojem energie. O tom, že se jedná o omyl se dočtete dále.
Masky s kombinovaným napájením - tyto masky mají solární panel (vetšinou menší než masky "čistě solární") a současně také pouzdro na výměnné baterie. K čemu jsou dobré pochopíte z dalšího textu.
V dalším textu se zaměříme na druhou kategorii masek, tedy masky "čistě" solární. Řada uživatelů se domnívá a řada prodejců je v tom utvrzuje (protože se domnívají taky), že tyto masky jsou napájené pouze ze solárního článku. Vzniká tak dojem, že solární masky nevyžadují z hlediska napájení žádné zvláštní zacházení a údržbu, a že vydrží "navěky". Na následujícím obrázku jsou příklady tří solárních samozatemňovacích kazet (filtrů) vyjmutých z masek různých značek. Opravdu byly vyjmuty ze tří různých značek, přestože je pravděpodobné, že sjely z jedné výrobní linky.
Na první pohled jsou patrné poměrně velké solární panely nad průzory filtrů. Podle velmi rozšířeného názoru tyto panely a pouze tyto panely slouží k napájení celé kazety. O tom, že tomu tak není se můžete přesvědčit na následujícím obrázku. Jedná se o ty samé kazety po sejmutí zadního plastového krytu.
V levém horním rohu každé kazety vidíme dvojici knoflíkových baterií. Jedná se o lithiové baterie CR2330 3V. Jsou to tzv. suché články, tedy nenabíjecí. Další nepříjemností je, že baterie jsou napevno zaletovány do plošného spoje bez možnosti výměny. Detaily viz následující obrázek. Dokonce jsem se setkal s kazetou (zcela jiného výrobce), kde byly baterie zality v jakési tvrdé hmotě.
Solární článek je opravdu schopen plně pokrýt napájení elektroniky kazety. Ovšem jen při odpovídající intenzitě osvětlení. Důležitým parametrem samozatmívacích masek je tzv. rychlost zatemění, neboli zpoždění zatemnění po zapálení oblouku. V současnosti se zpoždění pohybuje řádech setin až desetin milisekund (stotisíciny až desetitisíciny sekundy) a bude se dále zkracovat. Za setinu milisekundy po zapálení oblouku ještě na solární panel nedopadá tolik světla, aby mohl spolehlivě napájet elektroniku kazety. Je tedy nutné použít jiný zdroj. A zde přicházejí ke slovu vestavěné baterie. Jakmile je solární panel plně osvícen, přebírá napájení kazety a baterie se odpojí. Baterie jsou tedy v provozu jen po velmi krátkou dobu. Někteří výrobci v technických parametrech svých masek uvádějí i obvyklou životnost kazety, zpravidla 4 - 7 let. Je zřejmé, že tato životnost je dána životností baterií uvnitř.
Teoreticky to možné samozřejmě je. Praxe je horší. Pouzdro kazety není stavěno jako rozebíratelné. Pokud se jej tedy pokusíte otevřít, pravděpodobně ulámete tolik "caplíků", že už to nesestavíte zpátky bez lepidla. Originální baterie mají páskové vývody přivařené odporově (přibodované). Pokusy přiletovat páječkou vývod k nové baterii vedou k jejímu přehřátí a možnému zničení. Nemluvě o titěrných pájecích ploškách na plošném spoji. Zkuste tam sáhnout trafopáječkou. Zasyčí to a je po nich. Suma sumárum: nevyplatí se to. Je rozhodně jednodušší prodloužit životnost baterií správným zacházením s maskou.
Jak tedy maximálně prodloužit životnost solární kukly? Z výše uvedeného popisu vyplývá, že čím méně často bude maska zatmívat, tím méně budou baterie v provozu. Jedna cesta tedy je masku vůbec nepoužívat . Vlivem samovybíjení dojde k vybití baterií sice také, ale opravdu nám vydrží nejdéle. Teď vážně. Je nutné abychom masku neskladovali tak, že na senzor může dopadat světlo o intenzitě vedoucí k zatmívání masky. Tedy například pod zářivkou, lampou, na přímém slunečním světle, apod. Pokud masku nepoužíváme je vhodné ji umístit např. do skříňky či krabice, případně ji alespoň položit na stůl senzorem dolů. Pokud byla maska dlouho v nečinnosti v tmavém prostředí, je nutné ji před dalším použitím několik minut ponechat na běžném denním světle, aby se zformoval solární článek a připojené kondenzátory. Pak bude opět spolehlivě pracovat.
Tento článek z žádném případě nehodlá zatracovat solární samozatemňovací masky. Naopak díky uvedeným informacím, které napravují hojně rozšířené omyly, doufáme v lepší používání a rozšíření těchto masek. Solární masky jsou ze všech výše uvedených typů asi nejrozšířenější a nejoblíbenější a jejich obliba stoupat bude i nadále. Jsou spolehlivé a v současnosti i cenově dostupné a to právě díky pevně vestavěným bateriím. Různá pouzdra a kontakty na výměnné baterie totiž mohou mít vliv na spolehlivost (zoxidované kontakty) a hlavně cenu (konstrukční složitost pouzder). Díky silné konkurenci je však těžké narazit na vyloženě nespolehlivý nebo problematický typ masky, a proto ať si každý vybere kuklu podle svého uvážení a gusta. Navíc na řadě svářečských pracovišť je pravděpodobnější, že maska bude zničena mechanicky (pádem, úderem, propálením apod) daleko dříve než by vůbec mohlo dojít k vybití baterií ...
Jedna malá poznámka na závěr. Občas je dobré, předtím než vadný výrobek vyhodíme do koše, podívat se dovnitř. Můžeme někdy objevit zajímavé věci. Třeba otevřených pevných disků je na stránkách počítačových časopisů dost. Ale není nad to "vykuchat" si vlastní ....